Skanowanie dokumentów jest bardzo przydatną umiejętnością, zarówno w pracy jak i w domowym zaciszu. Wersję papierową dokumentu bardzo łatwo można zmienić w wersję elektroniczną, co umożliwia błyskawiczne przesyłanie ważnych informacji i danych.
Jak zeskanować dokument?
Standardowe skanowanie wymaga użycia skanera oraz odpowiedniego programu do skanowania, na przykład Acrobat. Zastanawiając się jak zeskanować dokument, warto dokładnie prześledzić instrukcję danego modelu urządzenia do skanowania lub skorzystać z darmowych poradników dostępnych na forach i stronach internetowych oraz na stronach konkretnego producenta.
Zazwyczaj urządzenia są nie skomplikowane i bardzo szybkie w obsłudze. Skanowanie nie powinno przysporzyć problemów osobom z podstawową znajomością obsługi komputera.
Aby prawidłowo zeskanować dokument, w pierwszym kroku należy umieścić dokument stroną do skanowania skierowaną do góry, bądź drukiem do dołu, w zależności od konkretnego modelu. W razie potrzeby konieczne może być dostosowanie następujących ustawień, między innymi rozdzielczość, typ skanowania, jasność, kontrast lub rozmiar dokumentu.
W następnym kroku należy już jedynie nacisnąć przycisk start. Gdy skanowanie jest już ukończone, można wcisnąć przycisk anuluj, aby powrócić do okna głównego. Skanując, można wybrać jedynie potrzebny obszar na zdjęciu, za pomocą funkcji obszar skanowania. Obraz można powiększyć lub pomniejszyć za pomocą dostępnych narzędzi.
Warto zainwestować w dobre urządzenie do skanowania lub drukarkę z funkcją skanera, co zagwarantuje zrzuty dokumentów o bardzo dobrej jakości. Takie urządzenie kosztuje zazwyczaj od kilku set do kilku tysięcy złotych.
Skanowanie jest umiejętnością bardzo ułatwiającą codzienne funkcjonowanie, dlatego też z całą pewnością warto ją opanować, aby wykonywać zrzuty dokumentów sprawnie i w stosunkowo krótkim czasie. Umiejętność skanowania warto zaznaczyć podczas tworzenia swojego CV, gdyż wielu pracodawców zwraca na to znaczną uwagę rekrutując nowych pracowników do swojej firmy.