Jak zorganizować pogrzeb

Śmierć bliskiej osoby to niezwykle przykra sprawa. Często cała rodzina jest pogrążona w smutku. Do tego dochodzą sprawy organizacyjne związane z pogrzebem, który musi się przecież odbyć w parę dni po śmierci. Zorganizowanie pogrzebu to często bardzo trudny moment dla całej rodziny.

Z pomocą przychodzą profesjonalne zakłady pogrzebowe, które wyręczają bliskich w tych trudnych chwilach. Jak wyglądają profesjonalne usługi pogrzebowe? Warszawa czy każde inne miasto w Polsce posiada wiele zakładów pogrzebowych, które pomogą w trudnych chwilach.

W czym pomoże zakład pogrzebowy?

W organizacji pogrzeby bardzo pomocny jest dobry zakład pogrzebowy. Warszawa, ale też inne miasta, posiadają bogatą bazę firm pogrzebowych, które często mają swoje siedziby przy cmentarzach. To tam właśnie bliscy zmarłych osób powinny się zgłosić z dokumentami — aktem zgonu lub kartą zgonu wypisaną przez lekarza. Pomocne również będą dokumenty potwierdzające tożsamość zmarłej osoby, na przykład książeczka rencisty, dowód osobisty, czy paszport.

Pracownicy funeralny przedstawiają wszelkie procedury, wskazują krok po kroku działanie, dzięki któremu w krótkim czasie będzie mógł odbyć się pochówek. Proponują również usługi, które mogłyby stworzyć specjalną atmosferę na pogrzebie, na przykład odpowiednią muzykę pogrzebową, stroje pogrzebowe, czy zorganizowanie pożegnania dla rodziny w kaplicy pogrzebowej.

Dodatkowe usługi oferowane przez zakład pogrzebowy

W zakładzie pogrzebowym można również wybrać usługi specjalne. Coraz większą popularnością cieszy się usługa pogrzebu świeckiego, który prowadzony jest przez Mistrza Ceremonii. Można również wybrać ciekawą urnę czy trumnę.

Większe zakładu ferują również usługę kosmetyki pośmiertnej. Tanatokosmetyka to działanie mające na celu odpowiednie przygotowanie ciała zmarłej osoby do pożegnania z rodziną. Można poprosić o ubranie zmarłej osoby w ulubione ubranie, a nawet o przygotowanie makijażu i fryzury, którą zmarła osoba nosiła na co dzień. Tanatokosmetyka “poprawi” również ciało zmarłej osoby po wypadku.

Warto też podkreślić, że zakłady pogrzebowe wspierają w otrzymaniu tzw. zasiłku pogrzebowego z ZUS. W 2020 roku wynosi on 4 tysiące złotych. Nie jest to dużo, ale zazwyczaj wystarcza na skromny pochówek. Warto pamiętać, że zasiłek pogrzebowy przysługuje jedynie, gdy osoba zmarła była ubezpieczona, więc przy staraniu się o wniosek pogrzebowy należy przedstawić dowód ubezpieczenia osoby zmarłej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here