jak rozpoznać rydza

Jednym z ulubionych zajęć wielu ludzi są spacery. Spacery powiązane z grzybobraniem dają wiele zadowolenia, relaksu, odprężenia. Wiele osób czeka na ten okres roku, w którym będą mogli zabrać kosze i zapuścić się w głąb lasu, oddając się pasji, jaką jest zbieranie grzybów. Aby jednak czynność ta sprawiała wiele przyjemności, należy znać się na grzybach i umieć rozróżniać ich gatunki. Grzyby dzielą się na jadalnie i trujące. Aby uniknąć gromadzenia w swoim koszu niepożądanych grzybów trzeba nauczyć się ich rozróżniania. Grzyby, które mogą znaleźć się w zbiorze grzybiarza to: podgrzybek, koźlarz, borowik, maślak, opieńka, rydz i inne. Jak rozpoznać rydza?

Jak rozpoznać rydza?

jak rozpoznać rydzaJednym z grzybów, który jest uważany za najsmaczniejszy jest rydz. Jest wiele sposobów przyrządzania rydza, jednak przyjęło się ze ten najlepszy jest przygotowywany na maśle. Grzyby te można łatwo pomylić z innymi trującymi odmianami takimi jak mleczaj wełnianka i olszówka. Jak rozpoznać rydza i trafnie ocenić czy to grzyb nadając się do zbioru? Charakterystyczną cechą rydza jest jego pomarańczowy kolor. Jest to grzyb, który rośnie w okresie od sierpnia do listopada i występuje w lasach iglastych oraz lasach młodych. Zbudowany jest on z kapelusza o średnicy 4 – 10 cm. Gdy jest młody posiada płaski i wypukły wierzch, następnie jego kapelusz robi się wklęsły i lejkowaty. W rozróżnieniu go od innych gatunków grzybów pomagają skoncentrowane w jednym miejscu ciemne pręgi.

Cechy charakterystyczne rydza

Dzięki zawiniętym, często falistym brzegom kapelusza, można trafnie go sprecyzować. Blaszki rydza są gęste, a także suche. Mają barwę pomarańczową, a po dotknięciu ich stają się szarozielonkawe. Trzon rydza jest wysokości 3-7 cm i szerokości do 2,5 cm. Początkowo jego wnętrze jest pełne, później staje się ono puste. Jego barwa jest również lekko pomarańczowa, jednak znacznie jaśniejsza od koloru kapelusza. Cechą charakterystyczną rydza jest miąższ, który wypływa po uszkodzeniu grzyba. Jest on koloru pomarańczowego i przypomina sok z marchewki. Posiada gorzki i cierpki smak, o słodkim i owocowym zapachu.

[Głosów:121    Średnia:2.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here