historia gry planszowej

Na przestrzeni ostatnich kilku lat można zaobserwować tak zwane odrodzenie gier planszowych. Może wynika to z tego, że moda na gry komputerowe się już znudziła, a może po prostu ludzie, wolą usiąść z rodziną i miło spędzić wspólnie z nimi czas wolny. Nie każdy gracz jest jednak świadomy tego, jak stara jest to forma rozrywki oraz jak wygląda historia gier planszowych.

Źródło: https://www.poprostukasia.pl/gry-planszowe/

Najstarsza gra planszowa

Gra Ur, o której się mówi ‚królewska’ powstała w Mezopotamii. Dana zabawa była pierwowzorem dla powstałego w późniejszym czasie Tryktraka. Bazowała na kościach oraz pionkach. Aby móc rozpocząć rozgrywkę, należało rzucić kością. Jeżeli rzut był udany można było pionki ustawić na planszy. Głównym zadaniem gracza w trakcie rozgrywki było przesunięcie wszystkich swoich pionków na drugi koniec planszy. Gra Ur zdobyła popularność zarówno w Rzymie, jak i Syrii, Turcji i Iraku.

Senet

Senet to gra wywodząca się ze starożytnego Egiptu. Jest nieco podobna do wyżej opisanej gry, jednak zdecydowanie bardziej strategiczna. Głównym celem gracza w trakcie rozgrywki również jest przeprowadzenie pionków przez planszę, jednak w przypadku tej gry nie zdejmuje się pionków podczas zbijania. Ten sposób bicia jest nietypowy, należy zmienić dwa piony miejscami. Kolejna ważna kwestia w trakcie rozgrywki tej gry to ochrona pionów. Jeżeli są one akurat pod ochroną, drugi gracz nie może ich zbić.

Tryktrak

Gra Tryktrak wywodzi się z gry Ur, chociaż odrobinę nawiązuje do gry Senet. W przypadku tej gry, również głównym założeniem jest przeprowadzenie pionów przez planszę. Plansza dla każdego gracza zostaje podzielona na dwa etapy. Pierwszy polega na wprowadzeniu wszystkich pionków do domu, a drugi opiera się na wyprowadzeniu wszystkich pionków na zewnątrz. Podczas rzutów gracze wykorzystują dwie kostki, a jeżeli chodzi o ruch to gracz decyduje, czy porusza się dwoma na raz, czy tylko jednym. W przypadku tej gry, piony tego samego koloru również chronią się na wzajem. Tylko pojedyncze mogą być zbijane przez drugiego gracza.

Zobacz też: http://www.parafia-internetowa.pl/ktore-gry-komputerowe-sa-zaliczane-do-grupy-najlepszych/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here