Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc, na którą choruje około 380 milionów ludzi (z czego tylko w Polsce około 2 milionów), to bardzo poważna choroba układu oddechowego, która jest częstą przyczyną śmierci i inwalidztwa. Wczesne rozpoczęcie leczenia daje szansę na złagodzenie objawów i zachowanie samodzielności. Dobrze jest zatem zgłosić się do lekarza już po wystąpieniu pierwszych objawów choroby POChP. O jakich objawach mowa? Dowiesz się tego z naszego artykułu.
POChP – co trzeba wiedzieć o tej chorobie?
POChP to choroba ogólnoustrojowa, która charakteryzuje się stałą obecnością objawów takich jak m.in. przewlekły kaszel, odkrztuszanie plwociny, męczliwość czy duszność, skutkująca trwałym ograniczeniem przepływu powietrza przez dolne drogi oddechowe.
Bezpośrednią przyczyną choroby jest stan zapalny w oskrzelach, który prowadzi do nieodwracalnych zmian w miąższu płuc i w naczyniach płucnych.
Na POChP chorują przede wszystkim osoby starsze, ale też w średnim wieku, które były narażone na długotrwały kontakt ze szkodliwymi czynnikami środowiskowymi, takimi jak gazy, pyły i dym tytoniowy.
Głównym czynnikiem ryzyka POChP pozostaje używanie wyrobów tytoniowych, w tym bierne palenie. Zwiększone prawdopodobieństwo zachorowania dotyczy także osób żyjących w regionach charakteryzujących się niską jakością powietrza oraz pracujących w zanieczyszczonym środowisku, jak górnicy, hutnicy, rolnicy, sprzątaczki, pracownicy budowlani, operatorzy maszyn, magazynierzy czy mechanicy samochodowi.
To jest ważne:
Światowa Organizacja Zdrowia prognozuje, że do 2030 roku POChP będzie trzecią najczęstszą przyczyną umieralności, a liczba spowodowanych chorobą zgonów może wzrosnąć o ponad 30%.
Pierwsze objawy choroby POChP, które powinny Cię zaniepokoić
Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc może przez dłuższy czas rozwijać się zupełnie bezobjawowo lub dając tylko skąpe objawy. Wiele osób myli je z tymi towarzyszącymi zwykłej infekcji czy alergii.
Jeśli znajdujesz się w grupie ryzyka POChP, to nie lekceważ nawet z pozoru łagodnych i niegroźnych objawów. Zwróć uwagę na takie sygnały, jak:
- Przewlekły kaszel– to jeden z pierwszych objawów choroby POChP. Kaszel towarzyszący tej chorobie nie ma charakteru napadowego, co odróżnia go od kaszlu astmatycznego. Objaw może się nasilać rano i wieczorem oraz pod wpływem czynników drażniących, jak dym tytoniowy, kurz czy zanieczyszczenie powietrza.
- Duszność– jest to bardzo niepokojący objaw, który może wskazywać nie tylko na POChP, ale także m.in. na niewydolność serca. Nie bagatelizuj tego i jak najszybciej zgłoś się do lekarza!
- Odkrztuszanie plwociny – plwocina togęsta wydzielina z płuc, czasami o ropnym charakterze. Jej regularne odkrztuszanie może wskazywać na poważny problem zdrowotny w układzie oddechowym, włącznie z POChP.
- Obniżona tolerancja wysiłku– to nic innego jak męczliwość, wolna regeneracja i awersja do aktywności fizycznej. Osoby z POChP mogą obserwować u siebie szybkie męczenie się i „łapanie” zadyszki nawet podczas wykonywania prostych czynności dnia codziennego, jak ubranie się, umycie, przyrządzenie posiłku, zaścielenie łóżka etc.
Objawów choroby POChP jest oczywiście znacznie więcej, by wymienić tylko utratę masy ciała czy krwioplucie. Pamiętaj, że objawy te nie muszą występować jednocześnie i mogą mieć różne nasilenie.
O objawach choroby POChP czytaj też na stronie internetowej https://oddychajmy.pl/objawy-pochp/.
Co robić, gdy zaobserwujesz u siebie te objawy?
Na początek udaj się do swojego lekarza rodzinnego i opowiedz mu o zaobserwowanych objawach. Lekarz POZ podejmie decyzję, czy zasadne jest skierowanie Cię na pogłębioną diagnostykę do poradni pulmonologicznej.
Diagnostyka POChP wymaga przeprowadzenia wielu specjalistycznych badań, w tym spirometrii, pletyzmografii, RTG klatki piersiowej, echo serca i EKG czy ergospirometrii. Dopiero na podstawie uzyskanych wyników można jednoznacznie potwierdzić lub wykluczyć Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc.
Czy POChP można wyleczyć?
Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc powoduje nieodwracalne zmiany w drogach oddechowych, dlatego tej choroby nie można wyleczyć. Poddaje się ona jednak leczeniu i profilaktyce – skuteczność terapii jest uzależniona od stanu pacjenta i stopnia zaawansowania choroby.
Podstawowym celem leczenia jest złagodzenie nasilenia objawów POChP i tym samym umożliwienie choremu zachowania co najmniej przyzwoitego komfortu życia.