Na żaglach w Chorwacji

Chorwacja to absolutnie wspaniały kraj – pełen pięknych lasów, piaszczystych plaż, wodospadów, zabytków i miłych mieszkańców. Niemniej jednak każdy żeglarz wie coś jeszcze – spokojne wody Adriatyku oraz rozbudowana sieć miasteczek portowych idealnie nadają się na wakacyjny rejs w Chorwacji. Pozostaje pytanie – jak wygląda czarter jachtów w Chorwacja?

1 krok – sprawdź, czy masz potrzebne uprawnienia

Przede wszystkim jednak najpierw trzeba mieć wszystkie potrzebne uprawnienia. Jakie konkretniej to będą? Otóż na pewno będzie to patent sternika jachtowego. Co więcej w Chorwacji wymagane jest również świadectwo radiooperatora. Co zrobić jeśli takowego nie posiadamy?

Na pewno nic straconego. Dzisiaj bowiem w bardzo wielu miastach organizowane są jednodniowe kury z tego zakresu, nic zatem nie stoi na przeszkodzie, aby taki kurs po prostu zrobić. Czy coś jeszcze jest wymagane? Otóż na pewno musimy pamiętać, że jako kapitanowie odpowiadamy za swoją załogę i za siebie. Nie bagatelizujmy tej odpowiedzialności.

2 krok – zdecyduj, czego potrzebujesz

Do Chorwacji każdego roku podąża naprawdę wielu żeglarzy, dlatego musimy odpowiednio wcześniej pomyśleć, czego my w zasadzie potrzebujemy. Sezon bowiem rozpoczyna się w połowie kwietnia i trwa tak mniej więcej do połowy listopada. Oczywiście największe oblężenie jest w miesiącach letnich.

Trzeba zatem tak chociaż pół roku przed planowaną podróżą o wszystko zadbać. Co to jest dokładnie to wszystko? Otóż musimy wybrać porządnego, uczciwego armatora. Dalej trzeba zdecydować, co bierzemy ze sobą jako nasz jacht – ilu miejsc potrzebujemy, jak długi, jakiej klasy, jakie udogodnienia, ile osób zabieramy itp.

3 krok – przygotowania finansowe

Na samym końcu warto jeszcze krótko wspomnieć o finansach takiego przedsięwzięcia. Każdy żeglarz na pewno doskonale się orientuje, że rejs nie jest wcale taką tanią sprawą. Zawsze samo wynajęcie jachtu już ileś kosztuje. A tu dochodzi do tego jeszcze kilka innych czynników.

Sam czarter jachtów w Chorwacja nie jest taki drogi. Problem stanowią jednak inne opłaty. Musimy bowiem zapłacić za kaucję, co wynosi około 1000 – 5000 euro. Do tego dochodzi opłata transit- log w wysokości kilkudziesięciu euro. Oczywiście nie można także zapominać o ubezpieczeniu.

Rejsy morskie organizuje Agencja Żeglarska Kubryk

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here