Jak wyciągnąć kleszcza psu

Weterynarze są absolutnie zgodni co do tego, że nie powinno się samodzielnie wyciągać kleszczy u zwierząt. Ten temat wciąż wzbudza sporo kontrowersji, ale jednak życie pełne jest sytuacji losowych i czasami zmusza człowieka do natychmiastowego poradzenia sobie z różnymi problemami. Jeżeli pies wrócił właśnie ze spaceru i po oględzinach sierści dostrzeżono na niej małą główkę kleszcza, a nie ma się takiej możliwości, aby od razu udać się do weterynarza, nieproszonego gościa trzeba niestety usunąć. A jak to zrobić, by nie zaszkodzić zwierzęciu? Jak wyciągnąć kleszcza psu?

Narzędzia do wyciągania kleszczy

Jak wyciągnąć kleszcza psuKleszcza można wyciągnąć przy pomocy kilku zróżnicowanych narzędzi. Najbardziej uniwersalnym wyborem będzie oczywiście pęseta, ale byłoby jeszcze lepiej, gdyby właściciel zastąpił ją specjalistycznym narzędziem przeznaczonym do usuwania kleszczy, w który można się zaopatrzyć przez Internet lub w większych sklepach zoologicznych. Teoretycznie też insekta dałoby się wyciągnąć palcami, ale jest to najbardziej ryzykowna opcja. Warto też pamiętać o tym, aby zawsze mieć w domu jakiś preparat dezynfekujący. Po usunięciu kleszcza sierść trzeba będzie bowiem od razu odkazić, aby nie doszło na niej do rozwinięcia się stanu zapalnego lub gorszych schorzeń skórnych.

Jak wyciągnąć kleszcza psu?

No to jak wyciągnąć kleszcza psu, gdy już okaże się to konieczne? Pęsetą należy złapać insekta tuż przy samej skórze. Precyzja będzie tutaj kluczowa, dlatego warto poprosić kogoś, aby przytrzymał zwierzę, by mieć łatwy dostęp do zainfekowanego miejsca. Następnie jednym ruchem trzeba wykręcić kleszcza, przekręcając końcówkę pęsety i cały czas mocno zaciskając ją na główce. Należy to zrobić energicznie. Wszelkiego rodzaju ciągnięcia czy szarpania są niewskazane, gdyż grożą pozostawieniem fragmentów kleszcza w skórze psiaka. Jeżeli insekt zostanie już natomiast usunięty, miejsce wkłucia należy obficie spryskać płynem dezynfekującym i przetrzeć. Kleszcza najlepiej od razu wyrzucić do toalety i spłukać.

Każdy właściciel psiaka powinien też wiedzieć, czego pod żadnym pozorem nie należy robić w celu wyciągnięcia kleszcza. A absolutnie nie powinno się go smarować tłuszczem (masłem), przecierać alkoholem czy oblewać benzyną. Są to stare i niestety nieużyteczne metody.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here