Bezpieczny sen dziecka – jak go zapewnić?

Sen dziecka niemowlęcia to tak naprawdę większość jego dnia.

Wielu rodziców zastanawia się, jak zapewnić w tym czasie całkowity komfort. W jakiej pozycji ułożyć dziecko, czy maluch ma spać na poduszce, czym go przykrywać? Na wszystkie te pytania dajemy komfortowe odpowiedzi.

Komfortowe miejsce do spania

Najmłodsi najczęściej śpią w łóżeczkach szczebelkowych, natomiast dobrym rozwiązaniem są także łóżeczka turystyczne, kołyski albo specjalne gondole. Ważne, by były na tyle bezpieczne, aby dziecko z takiego miejsca nie wypadło bądź by nie uderzyło się o twarde elementy. Dobrym rozwiązaniem jest na przykład zastosowanie specjalnych ochraniaczy na szczebelki tradycyjnego łóżka. Pamiętajmy o tym, by miejsce do spania dla malucha znajdowało się nieopodal łóżka rodziców. W pierwszych miesiącach życia pobudka kilka razy w nocy jest przecież nieunikniona.

Czym przykrywać dziecko?

Wiele zależy od pogody, natomiast specjaliści odradzają w każdej sytuacji stosowania kołderek. Niestety nawet ta z lekkim wypełnieniem może być przyczyną niedotlenienia dziecka. Bardzo często maluch się również odkrywa, przez co niestety wybudza z kojącego snu.

Najlepszym rozwiązaniem są lekkie, bambusowe pieluszki latem oraz śpiworek dla niemowlaka bez względu na porę roku. Zakładany na specjalnych szelkach na ramionkach sprawia, że dziecko jest zawsze idealnie okryte, przy tym nie ma zagrożenia przykrycia nim twarzy niemowlęcia. Warto wybierać na pewno śpiworek dla niemowlaka, który będzie wykonany z organicznej, atestowanej bawełny, a jego wypełnienie będzie lekkie i antyalergiczne.

Błędy, które popełniają rodzice

Przykrycie dziecka nie może przegrzewać dziecka ani nadmiernie wychładzać. Rodzice najczęściej przykrywają malucha zbyt grubą kołderką lub kocem – nie wpływa to dobrze na spokój podczas błogiego snu.

Co więcej, nie należy kłaść dziecka na poduszce, chyba że maluch cierpi z powodu refluksu, co jest częstą przypadłością w przypadku najmłodszych. Poduszka nie wpływa jednak korzystnie na kształtowanie kręgosłupa.

Dzieci lubią spać na pleckach bądź na boku i w takiej pozycji należy je układać do snu. Najgorszą opcją, która wręcz zagraża bezpieczeństwu malucha, jest kładzenie go na brzuszku. Można to robić jedynie na kilka minut i pod całkowitą kontrolą. Pozycja na brzuszku jest dobra dopiero wtedy, gdy dziecko potrafi już samodzielnie przekręcać się na bok czy na plecki.

Co przyda się rodzicom?

Miejsce do spania niedaleko lokalizacji łóżka rodziców to nie jedyny czynnik, który należy mieć na uwadze. Przecież dorośli nie mogą przez cały dzień pilnować malca podczas snu. Przyda się zatem elektroniczna niania, najlepiej, jeśli będzie z kamerką i monitoringiem oddechu. Dzięki temu urządzeniu dziecko może spokojnie spać, a rodzice mogą wykonywać różne czynności w innych pomieszczeniach w domu.

Na błogi sen dziecka pozytywnie wpływają także gadżety, które w pełni bezpiecznie mogą znaleźć się w łóżeczku dziecka. To między innymi przytulanki, które po włączeniu wydzielają odgłos bijącego serca. Ten przypomina dobrze znany dźwięk, kiedy dziecko było jeszcze w brzuchu mamy. Czuje się więc niezwykle komfortowo i przytulnie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here