kapturki na brodawki sutkowe

Osłonki na piersi, inaczej nazywane kapturkami, służą do ochrony brodawek sutkowych podczas karmienia piersią. Zalecane są dla kobiet, które posiadają płaskie lub wciągnięte brodawki. Z kolei w przypadku niemowlaków, ułatwiają ssanie piersi oraz zwiększają poziom odżywienia.

Zalety osłonek na piersi

Osłonki na piersi polecane są do stosowania, przez kobiety posiadające wklęsłe, płaskie brodawki sutkowe. Jednak najlepiej żeby decyzje o ich zastosowaniu podjął specjalista.
Często osłonki są traktowane jako ostateczność. Należy ich użyć w sytuacji, gdy nie pomogły wszystkie inne metody.

Osłonki na piersi świetnie sprawdzają się u wcześniaków. Takie maleństwa mają problem z uchwyceniem brodawki mamy. W takiej sytuacji osłonka sprawia, że po jej zastosowaniu brodawka robi się bardziej wyciągnięta. Taką brodawkę maluch chwyci bez problemu.

Zadaniem osłonek na piersi nie jest tylko utrzymanie brodawki w prawidłowej dla dziecka pozycji. Osłonka również zabezpiecza brodawkę przed nadmiernym wypływem pokarmu.

Zaletą osłonek na piersi jest również to, że pomagają przywrócić dzieciom karmionym butelką lub „po palcu”, do picia mleka z piersi. Wtedy takie karmienie za pomocą osłonek na piersi staje się fazą przejściową, między karmieniem z butelki a karmieniem bezpośrednio z piersi.

Osłonki na piersi - karmienie dziecka

Wady osłonek na piersi

Do wad korzystania z osłonek na piersi, należą:

  • kłopot z dobraniem odpowiedniej osłonki na piersi,
  • niemowle ma problem z chwyceniem piersi na tyle głęboko, przez to przystawienie dziecka do piersi jest utrudnione,
  • w przypadku, gdy brodawki mamy są poranione może dojść do zakażenia bakteryjnego, przez stosowanie osłonek na piersi,
  • czasami może dojść do spadku laktacji, spowodowanego zastosowaniem osłonek na piersi.

Jak wybrać rozmiar osłonek na piersi?

Rozmiar osłonek na piersi, powinien być odpowiednio dobrany do jamy ustnej dziecka. Osłonka nie powinna być za duża, ponieważ wtedy będzie powodować u dziecka odruch wymiotny. Z kolei jeżeli wybierzemy osłonkę za małą, w takiej sytuacji dziecko może mieć problemy ze ssaniem pokarmu.

Oprócz dobrania rozmiaru osłonki do jamy ustnej, powinna być ona dopasowana również do brodawki mamy. Kapturki na piersi dostępne są w różnych rozmiarach, są to S(16mm), M(20mm) i L(24mm). Ważne żeby ścianka osłonki, ściśle przylegała do brodawki.

Przeczytaj też: http://www.parafia-internetowa.pl/biustonosze-do-karmienia-ktory-bedzie-sprawdzal-sie-najlepiej/

[Głosów:1    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here