Jak powstaje chleb?

Chleb to powszechny produkt jadalny znajdujący się w naszych domach od setek lub nawet kilku tysięcy lat. Pierwszy chleb został podobno wyprodukowany około 14 tysięcy lat temu, więc powinniśmy wiedzieć jak tworzy się chleb. Zatem – jak powstaje chleb?

Jak powstaje chleb?

Jak powstaje chleb?Początek produkcji chleba ma miejsce jeszcze na polu, na którym rosną ziarna zbóż takich jak pszenica czy żyto. Rolnicy sprzedają swoje ziarna młynarzowi, który z ziaren tworzy mąkę, na początku namaczając ziarna, a następnie je mieląc. Kiedyś mąkę robiło się o wiele trudniej, dziś praktycznie wszystko robią za nas maszyny mające napęd elektroniczny. Rolnicy sprzedają swoje ziarna młynarzą, a co oni robią dalej z powstałą mąką? Sprzedają ją do piekarni, w których to zaczyna się końcowy, ale nie najmniej ważny proces powstawania chleba. Na początku piekarze muszą stworzyć masę ciasta, dodając do mąki składników takich jak woda, drożdże, zakwas i innych potrzebnych potrzebnych produktów. Gdy masa na chleb jest już gotowa, piekarze rozdzielają ciasto na tak zwane „kęsy”, z których potem formują chleb. „Kęsy” muszą przejść przez proces leżakowania w celu wzrostu ciasta za pomocą dodanych do niego drożdży. Gdy ciasto urośnie, piekarze wrzucają chleb do pieca i pieką do czasu, aż chleb nabierze pięknego, złocistego koloru.

Wielu piekarzy informuje, że zanim chleby zostaną wypiekane przez nich masowo, piecze się pierwszy „próbny” chleb, po czym jest sprawdzany pod kątem smaku, wyglądu i jakości, dzięki czemu piekarze wiedzą czy zrobili wszystko dobrze, czy dobrze dobrali składniki i tym podobne. Ostatnimi czasy popularnym chlebem stał się chleb robiony w domu. Nie jest to nic dziwnego, ponieważ niedawno popularność zyskały także pizze pieczone w domu. Proces tworzenia chleba w domu jest całkiem podobny do tego robionego przemysłowo. Powstawanie chleba w domu zaczyna się tak naprawdę od wyboru mąki, zrobienia naturalnego zakwasu, a następnie ciasta, które potem wkładamy do pieca chlebowego, jeśli jednak go nie posiadamy, możemy użyć także zwykłego piekarnika, efekt będzie podobny, niemal identyczny, a pozytywem tego jest to, że chleb domowy jest o wiele zdrowszy od tego sprzedawanego w sklepach, ponieważ nie ma żadnych ulepszaczy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here