System ERP – czy taka inwestycja się opłaca

Produkować szybciej, lepiej, taniej – to marzenie każdego przedsiębiorcy, który zmaga się z konkurencją. Aby zwiększyć skuteczność, a co za tym idzie zyski przedsiębiorstwa, najpierw należy wdrożyć niezawodny system zarządzania. Można opracować program autorski, ale zdecydowanie łatwiej jest zakupić nowoczesne oprogramowanie – system ERP to gwarant jakości i skuteczności zarządzania firmą.

Historia systemu ERP

Prekursorem współczesnych systemów ERP – Enterprise Resource Planning były tworzone w latach sześćdziesiątych XX wieku proste aplikacje do zarządzania zasobami magazynowymi czy materiałowymi IC – Inventory Control. Bardziej złożony MRP – Material Requirements Planning okazał się niezawodnym programem do planowania potrzeb materiałowych. Obecnie działające nowoczesne systemy ERP obejmują swoim zasięgiem wszystkie aspekty działalności przedsiębiorstwa.

System ERP – na czym polega?

W praktyce system ERP to złożony program komputerowy, dzięki któremu można zarządzać: procesem produkcji, zasobami materiałowymi i ludzkimi, kadrami, płacami, księgowością i finansami, marketingiem, zakupami, różnymi formami sprzedaży, dostawą gotowego produktu do pośredników oraz do odbiorców końcowych, flotą, środkami trwałymi itp. Wytworzone w każdej komórce przedsiębiorstwa dane są gromadzone w zbiorach, które w dowolnej chwili można przeglądać, filtrować, grupować, analizować, raportować, czyli przetwarzać w dowolny sposób.

Kto powinien wprowadzić system ERP?

Rozbudowany system ERP jest dedykowany przede wszystkim dużym przedsiębiorstwom o złożonej strukturze organizacyjnej. Zakup ERP do jednoosobowej działalności czy do mikrofirmy mija się z celem – ilość informacji w takich jednostkach nie jest zbyt duża, więc można sobie poradzić bez ERP. W taki przypadku poleca się zakup i wdrożenie pojedynczych modułów, które usprawnią ten obszar działania przedsiębiorstwa, z którym właściciel ma najwięcej problemów.

Ile kosztuje wprowadzenie systemu ERP w firmie?

Koszty oprogramowania są każdorazowo szacowane indywidualnie w zależności od ilości modułów ERP oraz wielkości przedsiębiorstwa. W cenę wkalkulowane są zazwyczaj koszty wdrożenia systemu. Większość systemów ERP nie ma zbyt dużych wymagań sprzętowych, nie mniej może się zdarzyć, że przed wdrożeniem nowego oprogramowania konieczna będzie wymiana starego sprzętu komputerowego. Dużo zależy od tego, czy firma zakupi oprogramowanie opierające się na danych gromadzonych na dyskach czy w chmurze. Można także wybrać warianty hybrydowe. Najtańsze są programy działające w oparciu o chmurę tzw. on-cloud – do ich obsługi wystarczą zwykłe komputery, laptopy, tablety lub inne urządzenia mobilne z dostępem do sieci Internet.

Producenci systemów oferują wszechstronną pomoc, również w zakresie szkolenia pracowników.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy BPSC.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here