jak zorganizować obrzęd

Najważniejszym aspektem różniącym te ceremonię, jest to, iż obrzęd katolicki odprawia ksiądz, zazwyczaj w trakcie mszy w Kościele, a świecki, uprawniony do tego mistrz ceremonii lub odpowiednio przeszkolony, pracownik zakładu pogrzebowego. W tym przypadku ostatnia msza dla zmarłego, jest odprawiania w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu, gdzie są zakryte lub zdjęte symbole religijne. Należy pamiętać, że dobór obrzędu wynikać może tylko i wyłącznie z woli osoby nieżyjącej i zaświadczeń o jej wiarze. W przypadku katolików, ksiądz może odmówić udzielenia pogrzebu, jedynie w uzasadnionych przypadkach.

Różnica cen między obrzędami

Ksiądz musi udzielić pogrzebu i wyprawić duszę w jej ostatnią drogę bez pobierania określonej opłaty. Jeśli rodzina chce zapłacić za pochówek, sama może wybrać sumę, którą wręczy kapłanowi. Natomiast cena obrzędu świeckiego jest zależna od miejsca jego wykonania, cennika zakładu pogrzebowego oraz życzeń rodziny, które zakład ma spełnić podczas pogrzebu. Waha się ona nawet do 800-1000 zł.

Co należy przygotować przed ustaleniem terminu pogrzebu?

Udając się do księdza z prośbą o odprawienie pogrzebu, należy przygotować akt zgonu albo kartę zgonu wraz z adnotacją USC o jego zarejestrowaniu. Kiedy obrzęd ma się odbyć w parafii innej niż ta, do której należał zmarły, warto zaopatrzyć się w dokument potwierdzający jego przynależność do Kościoła Katolickiego np. akt przyjęcia chrztu, sakramentu bierzmowania, zaświadczenie o udzieleniu sakramentu chorych lub wiatyk. Gdy nie ma się żadnego z wymienionych dokumentów, można poprosić proboszcza rodzimej parafii o zgodę na pogrzeb katolicki. Przed obrzędem świeckim, warto upewnić się czy zakład pogrzebowy posiada akt zgonu, a jeśli nie, należy go donieść. W obu przypadkach należy przygotować się na zakup trumny lub urny, bądź też nagrobku i ich zamówienie, a dodatkowo warto sprawdzić, czy zmarły miał wykupione miejsce na cmentarzu.

Jak zorganizować obrzęd w przypadku kremacji zwłok?

W wielu przypadkach osoba zmarła wyraża chęć kremacji pośmiertnej. Zdarza się, że zakłady pogrzebowe mają własne krematoria na terenie obiektów, co ułatwia wypełnienie woli. Gdy nie ma takiej możliwości, należy udać się do krematorium, działającego na terenie danego obszaru i dokonać umówienia na dany termin (wymagany będzie odpis aktu zgonu oraz wypełnienie zezwolenia na kremację). W okoliczności spopielenia zwłok, ceremonii dokonuje się nad ciałem zmarłego, a gdy nie jest to możliwe, odprawia się ją dopiero nad urną. Wymagane jest także podpisanie deklaracji, że prochy nie zostaną zbezczeszczone i pozostaną umieszczone na cmentarzu.

Ile wynosi koszt ceremonii wraz z oprawą?

Pomimo możliwości nieodpłatnego obrzędu katolickiego, warto zaznaczyć, że istnieją koszty związane z zakupem, trumny, urny, ubrania, czy wykonania nagrobku. Do tego włączają się opłaty związane z przechowywaniem ciała w zakładzie pogrzebowym lub prosektorium. Stawki te wahają się zależnie od miejscowości i danych ograniczeń miejscowych oraz surowcowych w zakładach. Aby wyprawić uroczystą ostatnią drogę, trzeba także zamówić wieńce i ozdoby kwiatowe do Kościoła. W obrzędzie świeckim należy brać pod uwagę ceny dodatkowego pożegnania w postaci oprawy muzycznej, pokazu rodzinnych zdjęć lub prezentacji.

Pożegnanie

Ważne jest, aby ceremonia odbyła się z godnością i szacunkiem wobec bliskiej nam osoby. Jest to nasze pożegnanie z nią na tym świecie. Nie zapomnijmy o niej i starajmy się wspominać jedynie wspólne, dobre chwile, bo tylko one przynoszą nam szczęście. Nie bójmy się zebrać w sobie siły, aby iść dalej. Więcej o organizacji pogrzebu – zakład pogrzebowy Kalla Warszawa – sprawdź, jak zakład wesprze Cię w organizacji ceremonii.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here