Narząd wzroku jest elastyczny i precyzyjny. Niestety, jest on także podatny na różnego rodzaju choroby i procesy starzenia się organizmu. Choć istnieją różne schodzenia oczu, jedne z nich występują częściej niż inne. Oto krótki ich przegląd.
Najczęstsze choroby oczu
Choroby oczu mogą mieć różne nasilenie i skutki. Nie wszystkie jednak są groźne. Często spotykanym schorzeniem jest zespół suchego oka, wynikający z niedostatecznego nawilżenia lub nieprawidłowego składu łez. W praktyce może on występować u osób, które dużo czasu spędzają przed ekranem monitora lub w klimatyzowanym pomieszczeniu. Leczenie polega na stosowaniu kropli do oczu, które przywracają odpowiedni stopień nawilżenia. Powszechnym problemem jest także jęczmień. Jest to zmiana na powiece wynikająca z infekcji typu bakteryjnego. Jęczmień może powstać np. na skutek pocierania oczu brudną ręką. Najczęściej ustępuje on samoistnie, choć należy dbać o higienę oczu. Oprócz tych schorzeń wiele osób boryka się z zapaleniem spojówek, czyli pieczeniem i przekrwieniem gałek ocznych. Leczenie schorzenia wymaga czasem podania antybiotyku – więcej dowiesz się na https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/jeczmien
Inne, poważniejsze choroby oczu to jaskra, która oznacza upośledzenie nerwu wzrokowego. Nieleczona może prowadzić nawet do ślepoty. Dość powszechna, zwłaszcza u osób starszych jest zaćma, która wynika ze zmętnienia soczewki. Rozwój choroby można opóźnić poprzez stosowanie specjalnych kropli do oczu. Ludzie dość często borykają się również ze zwyrodnieniem plamki żółtej, która może skutkować utratą wzroku. Obserwuje się dość częste występowanie takich chorób jak zwyrodnienie ciała szklistego oraz zwyrodnienie siatkówki.
Jak dbać o oczy?
Choć profilaktyka chorób oczu jest bardzo ważna, nie zawsze jest w stanie pomóc uniknąć pewnych schorzeń. Wiele z nich powiązanych jest z czynnikami natury genetycznej. Część z nich wynika także z naturalnych procesów starzenia się organizmu. Aby uniknąć wszelkich infekcji, warto dbać o higienę oczu i rąk. Należy unikać czynników, które mogą podrażniać oczy (jak kurz, pyłki czy specyficzne alergeny). Bardzo ważne jest, aby dbać o wypoczynek oczu i starać się nie skupiać zbyt długo na przedmiotach znajdujących się w pobliżu (jak np. ekran telefonu). Osoby noszące okulary i soczewki kontaktowe powinny zadbać o ich jakość. Przykładowo, nowoczesne soczewki nie tylko korygują wadę wzroku, ale też nawilżają oczy i chronią je przed promieniowaniem UV (można o nich poczytać na Acuvue.pl). Niezwykle ważne jest to, aby regularnie badać swój wzrok, zwłaszcza po 40 roku życia.
Choroba oczu nie zawsze prowadzi do utraty wzroku. Jest wiele schorzeń, jak jęczmień czy zespół suchego oka, w których wystarczy przestrzegać higieny i pielęgnacji, aby samoistnie minęły. Inne choroby będą wymagać z kolei specjalistycznego leczenia, czasem chirurgicznego. Niezależenie od płci, wieku czy aktywności zawodowej – warto podejmować działania profilaktyczne.