Wypalenie zawodowe może dotknąć każdego
fot. Pixabay.com

Gdy praca przestaje nas cieszyć, każdy obowiązek do wykonania przerasta, a nawet czujemy lęk lub niechęć przed pójściem do biura i rozpoczęciem zawodowego dnia, czas zastanowić się nad tym, czy nie zaczynamy cierpieć na wypalenie zawodowe. Można sobie z nim poradzić. Sprawdź, jak to zrobić.

Przeczytaj też: https://www.gmrecords.pl/objawy-wypalenia-zawodowego-sprawdz-czy-problem-dotyczy-ciebie/

Jak objawia się wypalenie zawodowe?

Przychodzi najczęściej znienacka i atakuje niemalże z ukrycia. Jednak skutecznie pozbawia pracownika chęci do dalszego wykonywania swoich zawodowych obowiązków. Tak w skrócie można scharakteryzować wypalenie zawodowe. Najczęściej objawia się ono:

  • problemami ze snem – zarówno bezsennością, jak i koszmarami, wybudzaniem się w nocy lub wcześnie rano;
  • podwyższonym ciśnieniem krwi;
  • rozregulowaniem układu pokarmowego;
  • bólami głowy;
  • mocno osłabioną odpornością;
  • przewlekłym zmęczeniem;
  • drażliwością, stanami depresyjnymi, problemami z koncentracją.

Wypalenie zawodowe dotyka więc całego organizmu, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Psują się również relację, zarówno z najbliższymi, którzy zdają się nie rozumieć wagi problemu, jak i z kolegami z pracy i przełożonymi.

Wypalenie można podzielić na trzy fazy. Pierwsza z nich to emocjonalne wyczerpanie i nieustanne zmęczenie. Drugi etap to depersonalizacja i cynizm, podczas którego pracownik zaczyna wycofywać się z relacji ze współpracownikami czy klientami i przestaje się angażować w swoją pracę. Ostatni etap to brak osobistego spełnienia i umiejętności wykonywania pracy.

Przyczyny wypalenia zawodowego

Do wypalenia zawodowego najczęściej prowadzi długotrwały stres. Najpierw powoduje on przede wszystkim chroniczne zmęczenie psychiczne i fizyczne. Choć praca nie jest zbyt skomplikowana, a nawet może sprawiać przyjemność, jeśli nie dbamy o to, aby się zdrowo odżywiać, prowadzić aktywny tryb życia dla przeciwwagi siedzącego trybu pracy, stajemy się coraz bardziej rozdrażnieni i zdenerwowani. Nasz układ nerwowy jest coraz bardziej przeciążony. W końcu dochodzą do tego objawy ze strony naszego organizmu oraz bóle psychosomatyczne. Przestajemy radzić sobie z obowiązkami. A do tego nie potrafimy właściwie zregenerować naszych sił, aby poradzić sobie z tym, co nas do wypalenia może doprowadzić.

Tymczasem, gdy już pojawią się pierwsze objawy, powinniśmy zacząć działać. Joga, medytacja, aktywność fizyczna, hobby, spotkania w gronie przyjaciół, częste wypady za miasto to wszystko pomoże nam poradzić sobie z nadmiernym przeciążeniem.

Zobacz też: http://www.parafia-internetowa.pl/sprawdz-dlaczego-warto-pic-kawe-codziennie/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here