borówki

Obecnie żyjemy w czasach ciągłego narażenia na działanie wolnych rodników. Spowodowany jest przez zanieczyszczenie środowiska, syntetyczne dodatki do żywności, konserwanty, metabolity leków oraz ciągle narażenie na stres. Wszystko to przyczynia się do generowania w organizmie ogromnych ilości wolnych rodników. Jakie są naturalne źródła antyoksydantów? Co powinna zawierać dieta dla zdrowych oczu? Odpowiadamy! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/jak-poprawic-wzrok-dieta/ 

Jak wspomóc organizm w walce z wolnymi rodnikami?

Nasz organizm wyposażony jest w szereg mechanizmów unieczynniających wolne rodniki. Jednak w stanie ciągłego narażenia na ich szkodliwe działanie, nasz organizm wymaga wsparcia. Co możemy dla niego zrobić, żeby mu pomóc? Podstawą jest dostarczenie jak największych ilości antyutleniaczy, czyli związków unieczynniających wolne rodniki.

Naturalne źródła antyoksydantów – gdzie występują? 

Antyoksydanty chroniące wzrok są to związki z grupy karotenoidów, które nadają warzywom pomarańczową barwę. Najczęściej kojarzone są one z pomarańczowymi i fioletowymi owocami i warzywami marchewką, bakłażanem, dynią oraz z borówkami. 

Zawarte w tych produktach karotenoidy wykorzystywane są w organizmie do syntezy witaminy A, czyli retinolu. Co więcej mają one zdolność do przekraczania bariery krwi, czy docierania do komórek oka, co świadczy o doskonałej biodostępności. 

Co powinna zawierać dieta dla zdrowych oczu? 

Dieta dla zdrowych oczu powinny opierać się głównie na astaksantynie. W największych ilościach występuje ona w organizmach morskich o specyficznej, różowo pomarańczowej barwie. Będą to produkty takie jak łosoś, pstrąg, krewetki, raki oraz inne skorupiaki. W ich organizmach astaksantyna pochodzi z alg morskich, spożywanych przez zwierzęta. 

Ryby i owoce morza nie lądują na naszym talerzu codziennie. Gdzie więc szukać  antaksantyny? Najlepsze miejsce źródłem są suplementy diety. Ich regularne spożywanie zapewnia nam szereg korzyści zdrowotnych. Najbogatsze naturalne źródła luteiny to Jarmuż, natka pietruszki, papryka cukinia, szpinak i owoce leśne. Nie powinno zabraknąć takich produktów w naszej codziennej diecie. Jest to niezwykle ważne, ponieważ organizm nie ma możliwości syntetyzowania ich naturalnie. 

Zobacz też: http://www.parafia-internetowa.pl/czym-jest-astygmatyzm-przyczyny-objawy-i-sposob-leczenia/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here