Pierwsze przeziębienia, bóle gardła czy katar pojawiają się już u niemowląt. Rodzice kierują się wówczas do lekarza pediatry. Jednak w przypadku dużej częstotliwości zachorowań czy problemów z gardłem, nosem i uszami, warto wybrać się do specjalisty laryngologa.
Niepokojące objawy
Laryngolog, nazywany również otolaryngologiem, to lekarz diagnozujący choroby w obrębie nosa, gardła i uszu. W przypadku zauważenia problemów np. z zaburzeniami słuchu, przewlekłym katarem, nawracającym bólem gardła i nosa, krwawieniami, bezdechem czy chrapaniem, warto udać się na wizytę do specjalisty. Wizyta w ramach NFZ wymaga skierowania, które wystawić może pediatra. W większości miast funkcjonują specjalistyczne poradnie i niezależnie czy będzie to laryngolog Katowice czy w innym mieście, kolejki nie są zazwyczaj zbyt długie.
Wybór specjalisty
Wiele placówek w kraju posiada poradnie wyspecjalizowane w diagnostyce młodych pacjentów np. laryngologia Katowice czy Warszawa. Decydując się na wizytę u konkretnego specjalisty warto zapoznać się z rekomendacjami i ewentualnymi uwagami. Dobry otolaryngolog Katowice może tak przeprowadzić badanie, że maluch nie poczuje żadnego dyskomfortu czy strachu. Odpowiednie nastawienie jest bardzo ważne, ze względu na to, iż niektóre badania wykonywane przez laryngologa mogą budzić sprzeciw dziecka.
Przygotowanie do wizyty
W wielu przypadkach już w momencie rejestracji do lekarza, niezależnie czy będzie to otolaryngolog Katowice czy lekarz przyjmujący w małej miejscowości, rejestratorka poprosi o przygotowanie konkretnych informacji. Warto zabrać ze sobą całą dokumentację medyczną malucha, a w szczególności ostatnie wyniki badań. By ułatwić lekarzowi dokładne obejrzenie diagnozowanych stref, dziecku należy umyć uszy oraz wyczyścić nos. Dodatkowo należy wytłumaczyć mu cel wizyty u specjalisty oraz określić jej przebieg. Maluch będzie czuł się pewniej, wiedząc co go czeka.
Przebieg wizyty
W każdym wyspecjalizowanym gabinecie lub poradni, jak laryngologia Katowice, badanie odbywać się będzie w odpowiednio przygotowanym gabinecie. Ciekawe sprzęty, medyczne fotele czy instrumenty i kamery do badań z pewnością wzbudzą zainteresowanie dziecka. Warto pozwolić mu rozejrzeć się po gabinecie i zadać pytania lekarzowi. Dzięki temu dziecko uspokoi się i nabierze zaufania do miejsca i laryngologa. Wówczas nawet jeśli badanie będzie dla dziecka nie do końca komfortowe, to czując się bezpiecznie, nie będzie bał się o tym powiedzieć. Pozwoli to przy kolejnej wizycie liczyć na dobre nastawienie malca i zaufanie do rodziców, jak i lekarza.