Jak nauczyć dziecko mówić

Dzieci twoich koleżanek z pracy już dawno temu zaczęły wypowiadać pierwsze słowa, a twój szkrab dosłownie milczy jak grób i za nic w świecie nie jesteś w stanie przekonać go do mówienia? Cały czas próbujesz, ale jako że efekty twoich działań są marne, brakuje ci już sił i ogarnia cię ogromna frustracja? Najprawdopodobniej sama jesteś jednak częściowo odpowiedzialna za tę macierzyńską porażkę. Zaraz jednak odkryjesz kilka praktycznych i sprawdzonych sposobów na to, jak nauczyć dziecko mówić.

Jak nauczyć dziecko mówić?

Jak nauczyć dziecko mówićPrzede wszystkim zacznij ze swoim dzieckiem rozmawiać. Monolog to coś zupełnie innego od dialogu. Jeżeli opowiadasz swojemu dziecku różne historyjki i wierzysz w to, że nagle ono weźmie z ciebie przykład i samo zacznie do ciebie mówić, to niestety jesteś w sporym błędzie, bo tak się nie stanie. Postaraj się po prostu nawiązać z maluszkiem kontakt. Bacznie obserwuj jego reakcje i staraj się wychodzić im na przeciw. Daj też dziecku szansę na wypowiedzenie pierwszych słów. Nie próbuj cały czas do niego mówić, a staraj się robić dłuższe przerwy w wypowiedzi i poczekaj, a być może doczekasz się wielkiego przełomu. Uważaj też na to, w jaki sposób rozmawiasz z dzieckiem. Musisz zachęcić go do mówienia, a raczej nie uda ci się tego zrobić, jeżeli ton twojego głosu zawsze będzie pozbawiony jakichkolwiek emocji.

Czytanie dziecku

Dwie kolejne metody na to, jak nauczyć dziecko mówić, są nieco bardziej przyjemne i atrakcyjne – zarówno dla ciebie, jak i maluszka. Pierwsza z nich to… czytanie. Nawet jeśli sama nie jesteś wielką fanką literatury, bo o wiele chętniej przeznaczasz swój wolny czas na oglądanie ulubionych seriali, to jednak powinnaś czytać swojemu dziecku i robić to jak najczęściej. Wybieraj takie książki, które będą dla niego interesujące. Sięgaj po bajeczne powieści o księżniczkach lub smokach, a po każdej historyjce spróbuj porozmawiać z dzieckiem o wrażeniach, jakie zrobiła na nim wybrana pozycja. Możesz także zachęcić maluszka do wspólnego śpiewania. Niemalże wszystkie dzieci dobrze reagują na muzykę. Być może to właśnie ona będzie w stanie zachęcić twojego szkraba do wypowiedzenia pierwszych słów.

Nie poddawaj się zatem, a zacznij szukać nietypowych metod na zachęcenie dziecka do mówienia. W sieci jest ich od groma.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here