Zasady dziedziczenia zgodne z prawem spadkowym

Prawo spadkowe jest bez wątpienia tą gałęzią, o której człowiek myśli na co dzień najmniej. W dużej mierze wynika to z faktu, że spadek to coś, co raczej negatywnie się kojarzy. Zawsze bowiem wiąże się z trudnym momentem w życiu. Ale i takich momentów nie da się uniknąć. No i też z sytuacjami takimi trzeba się zmierzyć.

Jak więc wygląda kwestia spadku? Przede wszystkim jest ona regulowana przez kodeks cywilny. To właśnie w nim w rozdziale czwartym znaleźć można wszystkie przepisy dotyczące spadku. Dla kogoś, kto się na nich nie zna, mogą one wydawać się bardzo skomplikowane. Na szczęście jednak można bez problemu znaleźć prawnika, który tym si zajmuje. Adwokat od spraw spadkowych specjalizuje się w tej właśnie gałęzi prawa. Jest więc tą osobą, do której warto zwrócić się, gdy problem spadku, czy też podziału majątku staje się rzeczywistością.

Mówiąc o tym, jak wygląda podział majątku a prawo spadkowe, należy od razu powiedzieć, że prawnie istnieją dwie główne sytuacje. Obie opierają się o zasady dziedziczenia zgodne z prawem spadkowym. Pierwsza z nich dotyczy sytuacji, kiedy spadkodawca wcześniej sporządził testament. Wówczas wszystkie kwestie regulowane są właśnie poprzez zapis testamentowy. To testament wskazuje wyraźnie, kto jest spadkobiercą i co w rzeczywistości otrzyma. Druga sytuacja dotyczy braku testamentu. I chociaż może on się kojarzyć z chaosem, i ta kwestia jest prawnie uregulowana. Kodeks prawa cywilnego bardzo precyzyjnie określa, jak wygląda podział majątku w przypadku braku testamentu. Wskazuje osoby, które w kolejności majątek dziedziczą. Co więcej wyraźnie zakreśla proporcje, w jakich majątek ma być pomiędzy poszczególne osoby podzielony.

Otrzymanie spadku, czy też spisanie testamentu, to zawsze kwestie wymagające wsparcia adwokata. I nie chodzi tutaj wcale o to, że rodzina będzie kłócić się między sobą. Podział majątku opiera się na pewnych zasadach, także formalnych, które adwokat pomoże zachować. A to gwarancja sprawnego zakończenia wszystkich spraw majątkowych.

Przeczytaj też: https://www.radio90.pl/co-zrobic-aby-skutecznie-odrzucic-spadek-jak-wyglada-taka-procedura-w-praktyce-material-partnera.html

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here