W jaki sposób zbudowane jest oko

Budowa oka ludzkiego, podobnie jak pozostałych części naszego organizmu, jest niezwykle skomplikowaną strukturą, która umożliwia nam widzenie świata dookoła. Odbierając światło ludzkie oczy zamieniają je w impulsy elektryczne, przekazując tym samym szczegółowe informacje do mózgu, gdzie następuje interpretacja obrazów. Jaka jest budowa oka ludzkiego i za co odpowiadają poszczególne jego części?

Twardówka – ochrona oka

Twardówka jest zewnętrzną, twardą i nieprzezroczystą warstwą oka, która pełni funkcje ochronne. Światło przenika przez nią do wnętrza oka przez przezroczystą rogówkę, a otaczająca ją cienka przezroczysta błona – spojówka – również chroni z przodu oko oraz wewnętrzne powierzchnie powiek.

Naczyniówka – odżywianie oka

Środkowa warstwa oka nazywana jest naczyniówką, ponieważ to właśnie w niej znajdują się naczynia krwionośne odżywiające oczy. W jej przedniej części znajduje się znajduje się tęczówka – kolorowa część oka, w środku której mieści się z kolei źrenica. Ten czarny, okrągły otwór może się rozszerzać lub zwężać wpuszczając do oka więcej lub mniej światła.

Siatkówka – zbieranie bodźców wzrokowych

To właśnie na siatkówce zbierają się pierwotne bodźce wzrokowe, które następnie przesyłane są do mózgu jako impulsy elektryczne i zamieniane w nim w obrazy. Dzieje się tak, ponieważ na siatkówce znajdują się światłoczułe komórki fotoreceptorowe:

– czopki odpowiedzialne za postrzeganie szczegółów i kolorów obrazów,
– pręciki umożliwiające widzenie przedmiotów nawet w słabszym świetle.

Soczewka – skupianie światła na siatkówce

Światło dociera do siatkówki dzięki skupieniu go przez soczewkę – przezroczystą i elastyczną część oka. W jej centralnym miejscu znajduje się tzw. plamka żółta, a mięśnie soczewki pozwalają na regulowanie jeje kształtu, tzw. akomodację umożliwiającą widzenie przedmiotów znajdujących się w różnych odległościach od osoby patrzącej.

Pozostałe części oka

Komora znajdująca się między soczewką a rogówką wypełniona jest cieczą wodnistą, odpowiedzialną m.in. za utrzymanie właściwego napięcia gałki ocznej. Z kolei za soczewką znajduje się ciało szkliste – galaretowata substancja składająca się przede wszystkim z wody, a także kolagenu i kwasu hialuronowego. Nadaje ona wraz z cieczą wodnistą kształt gałce ocznej, a także chroni siatkówkę przed uszkodzeniem.

Więcej informacji na temat budowy oka ludzkiego i sposobów korygowania wad wzroku można znaleźć na stronie Acuvue – renomowanego producenta wygodnych w noszeniu soczewek kontaktowych na: https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/budowa-oka

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here