Nieprawidłowy poziom elektrolitów jest związany z niewystarczającym nawodnieniem organizmu. Sprawdź, jakie mogą być konsekwencje takiego stanu, jak mu zapobiegać i jak uzupełnić elektrolity.
Odpowiednio nawodniony organizm ma zachowaną równowagę składników mineralnych, zwanych elektrolitami, i funkcjonuje prawidłowo. Elektrolity to wolne roztwory jonów, czyli atomów które są zdolne do przewodzenia elektrycznego. Rozpuszczone w płynach ustrojowych pozwalają na przewodzenie impulsów elektrycznych przez cały organizm. Dlatego tak ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu wodą mineralną oraz preparatami takimi, jak elektrolity do picia.
Kluczowe elektrolity i ich funkcje
Elektrolity wpływają między innymi na prawidłowe działanie układu nerwowego i mięśniowego. Ich niedobór może prowadzić do zmęczenia, obniżonego refleksu, zmniejszenia precyzji ruchów oraz uczucia znużenia. To dlatego elektrolity do picia jak np. elektrolity w tabletkach musujących są tak popularne wśród sportowców. Oto pięć najważniejszych elektrolitów i ich funkcje:
- Potas – przyczynia się do prawidłowego funkcjonowaniu mięśni, w tym serca. Bierze udział w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi i pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego.
- Sód – jest elektrolitem istotnym ze względu na udział w regulacji nawodnienia organizmu. Jest, obok chlorku, najbardziej aktywnym osmotycznie składnikiem płynu międzykomórkowego.
- Magnez – bierze udział w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego i mięśni oraz ma wpływ na utrzymanie równowagi elektrolitowej. Pomaga w zachowaniu prawidłowego metabolizmu energetycznego oraz przyczynia się do zmniejszenia zmęczenia.
- Wapń – istotny ze względu na udział w regulacji procesu przewodzenia impulsów elektrycznych w neuronach. Odgrywa znaczną rolę w procesach związanych z prawidłowym funkcjonowaniem mięśni, przekazywaniem impulsów nerwowych, utrzymaniem prawidłowego metabolizmu energetycznego, prawidłowym krzepnięciem krwi. Wapń pomaga również w poprawnym funkcjonowaniu enzymów trawiennych.
- Chlorki – to aniony licznie obecne w organizmie, odgrywają ważną rolę w procesach związanych z regulacją równowagi kwasowo-zasadowej, biorą także udział w produkcji kwasu solnego w żołądku.
Jak uzupełnić elektrolity i czym się nawadniać?
Przede wszystkim, aby uniknąć nieprawidłowego poziomu elektrolitów w organizmie, trzeba dbać o jego nawodnienie. Wypijaj co najmniej 2-2,5 litra wody dziennie w czasie umiarkowanej aktywności. Jeśli aktywnie trenujesz lub obficie się pocisz w wyniku upałów albo z innych przyczyn, powinieneś zwiększyć ilość przyjmowanych płynów. Pamiętaj jednak, że dzienną porcję wody należy wypijać małymi łyczkami przez cały dzień. Spożycie kilku szklanek płynu na raz nie nawodni organizmu tak skutecznie, ponieważ nie będzie on w stanie przyswoić wszystkich składników mineralnych. Oprócz czystej wody mineralnej możesz wypijać elektrolity do picia, naturalne soki owocowe i warzywne, napary ziołowe i herbaty: zieloną, czerwoną i białą. Unikaj napojów odwadniających, jak kawa czy gazowane napoje z zawartością kofeiny.