Jednym z najważniejszych elementów każdego kominka są wkłady kominkowe. To właśnie dzięki niemu wytwarzane jest ciepło, które w późniejszym czasie służy do ogrzewania naszych mieszkań. Jednak zanim zdecyduje się, zakupić konkretny model wkładu warto poznać rodzaje, specyfikę, moc grzewczą czy też walory wizualne, które mają wpływ na odpowiedni wybór kładu kominkowego.
Popularne rodzaje wkładów kominkowzch?
Wkłady tradycyjne – jest ich najwięcej na rynku i cieszą się największą popularnością. Najczęściej stosowane są do ogrzewania niewielkich pomieszczeń, jak również jako dekoracja. Na rynku można znaleźć modele o różnych wielkościach, kształtach czy też rozmiarach.
Wkłady z płaszczem wodnym – to rozwiązanie nie tylko bardzo ładnie się prezentuje, ale także służy do praktycznego ogrzewania wnętrz. Wkłady kominkowe wodne wyposażone są w specjalny obieg wody, który rozprowadzany jest po układzie centralnego ogrzewania.
Dzięki temu płaszcz wodny rozprowadza wodę po całej instalacji, pozwalając na ogrzanie większej powierzchni użytkowej. Doskonale nadaje się do domków jednorodzinnych, pozwalając na ogrzanie całego domu z jednego miejsca. Niestety jednak tego rodzaju wkłady są dość kosztowne, zarówno w kwestii zakupu, jak i montażu. Jest to kłopotliwe zwłaszcza w starych domkach, które nie mają przygotowanej instalacji centralnego rozwiązania pod kominek z płaszczem wodnym.
Kasety kominkowe – jest to rozwiązanie, które doskonale uzupełnia wkłady kominkowe tradycyjne. Ich zaletą jest możliwość umieszczenia w tradycyjnym wkładzie kominkowym bez konieczności jakichkolwiek przeróbek. Ważną cechą kasety kominkowej jest także jej spora sprawność cieplna.
Przeznaczenie kominka
Odpowiednio dobrany wkład do kominka powinien zapewniać taką moc, aby spełniał indywidualne potrzeby, w zależności od tego, czy ma być głównym źródłem ogrzewania, czy też raczej dodatkowym.
– wkłady kominkowe typu A – nie mają określonego czasu palenia, a ich najważniejszą cechą jest funkcja dekoracyjna. Nie stosuje się ich raczej do ogrzewania pomieszczeń.
– wkłady kominkowe typu B – nadają się do okazjonalnego ogrzewania pomieszczeń, jak również jako dodatkowe źródło ciepła. Mają one określony czas palenia, który wynosi maksymalnie 10 godzin.
– wkłady kominkowe typu C – są to wkłady przeznaczone do regularnego opalania pomieszczeń. Czas palenia w tego rodzaju wkładach powinien wynosić co najmniej 10 godzin.
Idealny wkład kominkowy
Niestety wybór wkładu kominkowego nie jest prosty i należy dostosować go dostosować do oczekiwań inwestora, wielkości budynku czy też parametrów budynku. Wkłady, które wykonane są w stylu standardowym, sprawdzą się w salonach o stylu rustykalnym, natomiast rozwiązania żeliwne sprawdzają się we wnętrzach tradycyjnych. Wkłady żeliwne, które mają większą moc, mogą nie tylko dogrzewać pomieszczenia, ale także poprawiać stylistykę aranżacji wnętrza.
Poza walorami estetycznymi warto zwracać uwagę także na takie kwestie jak moc grzewcza, ponieważ jeśli będzie ona zbyt mała, to kominek nie spełni swojej funkcji. Moc powinna być dostosowana zarówno do wielkości wnętrza, jak również do częstotliwości palenia w kominku. Jeśli ma być on w głównej mierze ozdobą to nie musi posiadać takiej mocy jak kominki, w których będzie się paliło cały czas.