Kaszel

Kaszel bardzo często pojawia się w naszym życiu z różnych przyczyn. Na pojawienie się kaszlu główny wpływ mają czynniki fizyczne, chemiczne i inne drobnoustroje będące w powietrzu. Powodują, że nasze drogi oddechowe są zanieczyszczone i podrażnione wskutek tego, pojawia się kaszel. Jego działaniem jest oczyszczenie dróg oddechowych. Kaszel pojawia się również w czasie infekcji lub zapalenia górnych dróg oddechowych. Można go też zaobserwować u osób palących, mówimy tutaj o tzw. „kaszlu palacza”, który towarzyszy im przez cały okres, w którym palą papierosy.

Jak rozpoznać kaszel suchy?

Kaszel suchy inaczej mówiąc nieproduktywny, to taki, w którym wydzielina nie zalega w płucach, a w czasie kasłania nie dochodzi do odkrztuszania. Jego objawem jest ciągłe kasłanie, które brzmi głucho, a najczęściej występuje w nocy. Suchy kaszel jak sama nazwa wskazuje, charakteryzuje się suchością w gardle, któremu towarzyszy uczucie łaskotania, a nawet drapania w drogach oddechowych. Ataki duszącego kaszlu są bardzo męcząco i wyczerpujące. Z kaszlem suchym najczęściej spotykamy się w początkowej fazie przeziębienia lub grypy. Następnie po kilku dniach przechodzi on w kaszel mokry, podczas którego następuje wykrztuszenie zalegającej wydzieliny. Suchy kaszel bardzo często występuje w czasie alergii, astmy, przy nowotworach płuc, serca lub oskrzeli. Pojawia się też w momencie podrażnienia gardła spowodowane dymem tytoniowym.

Czym wyróżnia się kaszel mokry?

Kaszel mokry lub inna nazwa to wilgotny i produktywny. Mamy z nim do czynienia w momencie, gdy kaszlemy, a zalegające w drogach wydzieliny można swobodnie usunąć. Kaszel mokry to najczęstszy powód infekcji, zaczyna się w momencie delikatnego przeziębienia, po zakażenia bakteryjne i jest następstwem po kaszlu suchym. W czasie infekcji bakteryjnej odkrztuszana wydzielina jest w kolorze żółtym lub zielonym. Natomiast podczas infekcji wirusowych, wydzielina jest biała lub bezbarwna. Kaszel mokry najbardziej dokucza rano, po przebudzeniu, gdy wydzielina zalega jeszcze w drogach oddechowych.

Jak i czym leczyć kaszel suchy i mokry?

Bardzo często mamy problem w odróżnieniu, z jakim kaszlem mamy do czynienia, czy jest on suchy, czy mokry. W tym przypadku można kupić lekarstwa, które sprawdzą się na każdy rodzaj kaszlu. Chcąc dowiedzieć się więcej o lekarstwach, można zajrzeć tutaj: https://www.i-apteka.pl/pol_m_Przeziebienia-grypa_na-kaszel-529.html. W leczeniu kaszlu mokrego stosuje się leki mukolityczne, które rozrzedzają zalegającą w nim wydzielinę i ułatwiają jej wykrztuszanie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here