jak zrobić oczko wodne

Coraz większą popularnością cieszy się branża ogrodnicza. Ludzie zaczynają dbać o swoje otocznie, dodatkowo spędzają coraz więcej wolnego czasu na świeżym powietrzu. Ogród staje się miejscem wypoczynku, relaksu oraz spotkań towarzyskich, nic więc dziwnego, że pragniemy, aby był zadbany, piękny i przytulny. Ciekawym rozwiązaniem, które możemy zastosować w naszym ogrodzie jest choćby oczko wodne. To może być miejsce, które może znacznie urozmaicić przestrzeń przy naszym domu. Jak zrobić oczko wodne?

Jak zrobić oczko wodne?

jak zrobić oczko wodneObecnie nie szczędzimy środków ani czasu w realizacji tych założeń dotyczących upiększania naszych ogrodów. Kupujemy nowe odmiany roślin, zatrudniamy projektantów przestrzeni ogrodowej, oglądamy programy o tematyce ogrodniczej, albo dokształcamy się z książek. Pięknym elementem dekoracyjnym, na który decyduje się coraz więcej ludzi są oczka wodne. Jak zrobić oczko wodne, aby było bezpieczne, dekoracyjne i zachwycało każdego odwiedzającego nas gościa? Zacząć trzeba od projektu, możemy wykonać go samodzielnie, zamówić u projektanta, albo znaleźć projekt na stronach internetowych. Jeśli wiemy już, w którym miejscu oczko powstanie i jaki będzie miało kształt i rozmiar możemy zabrać się za pracę. Wykopujemy dół i wzmacniamy jego brzegi, do tego najlepiej służą kotwy, albo kamienie. Dół wypełnia się grubą i bardzo wytrzymałą folią, można również zakupić gotową formę z tworzywa sztucznego. Jeśli korzystamy z takiego rozwiązania to nasz dół powinien mieć kształt takiej formy, wtedy niekonieczne trzeba umacniać brzegi oczka wodnego.

Wybierając miejsce pod oczko musimy brać pod uwagę bliski dostęp do wody, albo do elektryki, jeśli planujemy wstawić pompę wodną. Jeśli stosowaliśmy folię na dno to należy ją zamaskować, najlepiej do tego nadaje się żwir oraz kamienie. Jeśli wszystko już jest przygotowane na koniec zostaje nam najprzyjemniejsze zadanie, czyli obsadzenie brzegów i dna oczka specjalnymi roślinami wodnymi lub wilgociolubnymi. Najlepiej sprawdzają się trzciny oraz tataraki. Jeśli mamy miejsce, przy brzegu możemy posadzić wierzbę płaczącą w jej miniaturowej odmianie. Do środka oczka możemy kupić lilie wodne, salwinie pływające oraz popularną rzęśl. Zastanowić się też możemy nad tym, czy w naszym oczku mogą pływać rybki.

Jak dbać o ogród?

Oczywiście oczko to kapitalne urozmaicenie naszego ogrodu. Jednak aby nasz ogród jako całość był wspaniały i budził zachwyt musimy odpowiednio o niego dbać. Samo oczko wodne będzie wymagało częstego czyszczenia z rożnego rodzaju brudów, które będą się tam regularnie zbierać. Choć oczywiście wymieniać wody nie będziemy musieli tak często, jak ma to miejsce choćby w przypadku basenu. Jednak jeśli dochowamy odpowiedniej staranności przy dbaniu o nasze oczko wodne, to niewątpliwie będzie ono cieszyć swoim wyglądem. Ale oczywiście nie możemy tylko poprzestać na tym aspekcie naszego ogrodu. Przede wszystkim musimy odpowiednio również pielęgnować nasz trawnik. Oczywiście regularne koszenie trawy to podstawa. Musimy również zadbać o jego odpowiednie nawodnienie, zwłaszcza w upalne letnie dni. Długotrwała susza może bowiem w znacznym stopniu zdewastować nasz trawnik. Warto również zadbać o stan nasadzeń w naszym ogrodzie. Tutaj też może się przydać regularne podlewanie. Jeśli mamy jakieś uprawy w ogrodzie, konieczne będzie również plewienie. Warto również regularnie sprzątać nasz ogród z odpadów zielonych. Dzięki takim działaniom nasz ogród będzie wyglądał wspaniale. Będzie też stanowił idealne miejsce do odpoczynku i spotkań towarzyskich.

Jak zagospodarować ogród?

jak zrobić oczko wodneCzy zadbany trawnik i oczko wodne wystarczą do tego, aby ogród spełniał w stu procentach swoją rolę? Wydaje się jednak, że jeszcze możemy coś tutaj dodać. Choćby ciekawym rozwiązaniem może być grill. I nie mamy na myśli tutaj takiego jednorazowego grilla z marketu. W ogrodzie bowiem warto postawić solidny grill murowany. Wykonany z ładnej cegły może stanowić nie lada atrakcję w naszym ogrodzie. Warto również zaopatrzyć się w odpowiedni zestaw mebli ogrodowych. Prosty stół i zestaw krzeseł w zupełności wystarczą. Oczywiście możemy też zakupić kilka leżaków, a jeśli w ogrodzie mamy drzewa, to warto również zainstalować na nich hamaki. Również dla dzieci można stworzyć ciekawe miejsce do zabaw w ogrodzie. Warto choćby zrobić dla nich piaskownicę. To z pewnością nie będzie duży koszt, a frajda naszych pociech będzie ogromna. Jeśli posiadamy zwierzęta – psy i koty – to warto zadbać o odpowiednio wysokie ogrodzenie. Wówczas będziemy mogli je swobodnie wypuszczać na ogród. Warto również wybrukować ścieżki na naszym ogródku. Dzięki temu sam trawnik nie będzie narażony na zadeptywanie i trawa będzie mogła swobodnie rosnąć.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here