Depresja

Chociaż obecnie sporo mówi się o depresji, wciąż niewiele osób wie, jak w praktyczny sposób pomóc bliskim cierpiącym na tę chorobę. W internecie jest mnóstwo sprzecznych informacji na ten temat, więc trudno zweryfikować, jak faktycznie powinno wyglądać wsparcie. Niektórzy twierdzą, że należy ignorować stan chorego, co pomoże mu w powrocie do lepszego samopoczucia. Inni są zwolennikami teorii, że pacjentem trzeba się zaopiekować i traktować go w inny sposób, niż dotychczas. Po której stronie leży prawda?

Jak NIE postępować z osobą chorą na depresję?

Niekiedy trudno pojąć zdrowym osobom, jak czuje się ktoś zmagający się z depresją. To główny problem, który uniemożliwia skuteczną pomoc. To, że bliski nagle nie ma energii, całymi dniami przesiaduje w łóżku i nie uczestniczy w życiu rodzinnym może być uznane za zwykłe lenistwo. Wiele osób wpada w pułapkę nadmiernej presji i nieudolnie ,,motywuje” chorego do zmian. Zazwyczaj wygląda to tak, że zdrowy bagatelizuje problem i próbuje siłą wyciągnąć bliskiego z łóżka. Na pewno takie zachowanie nie zda egzaminu, a wręcz utwierdzi chorego w przekonaniu, że jest bezwartościowy i nic mu się nie udaje. Drugim przykładem negatywnej postawy jest przybieranie roli troskliwego opiekuna. Nagła nadopiekuńczość, wyręczanie bliskiego we wszystkim i traktowanie go jak niepełnosprawnego, na pewno nie przyniesie nic dobrego.

Depresja i pomoc, która działa

Zrozumienie, jak NIE postępować z osobą cierpiącą na depresję pozwoli nauczyć się dobrych zachowań. Zamiast krzywdzącego oceniania warto poświęcić czas na zapoznanie się z tematem depresji i wyszukanie rzetelnych informacji na jej temat oraz postawienie się w sytuacji bliskiego. Chory potrzebuje dużo miłości, wsparcia, a przede wszystkim akceptacji. Używanie sformułowań takich jak ,,Inni mają gorzej!”, ,,Przecież masz co jeść i w co się ubrać, nie ma powodu się smucić!” jest krzywdzące. Rozmawiaj, bądź opoką, pomagaj w codziennych czynnościach, ale nie traktuj chorego jak dziecka. Ale najważniejsze – zapewnij mu profesjonalną pomoc. Skorzystaj z wyszukiwarki internetowej wpisując popularną frazę ,,depresja pomoc”, a znajdziesz strony takie jak https://psychiatrzy.pl/depresja/, gdzie dostępni są specjaliści, którzy wesprą Twojego bliskiego.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here