Kwarc – kamień o wielu działaniach

0
1751

Kwarc jest jednym z najbardziej popularnych kamieni, jakie występują na ziemi. Można go znaleźć np. w żwirze. Posiada wiele odmian, a do tych najbardziej powszechnych zalicza się: agaty, opale, ametysty lub np. jaspisy, które są znane powszechnie i często nosimy je w bransoletkach lub naszyjnikach.

Kwarc, czyli lód…

Zgodnie z jedną z legend na temat powstania kwarcu wywodzi się on od lodu. Uważano, że bogowie stworzyli go z elementów lodu i nadali mu magiczne właściwości.

Obecnie kwarc ma szerokie zastosowanie i używa się go w wielu dziedzinach, takich jak np. elektronika, detergenty i sprzęt naukowy do tworzenia złotnictwa. Kwarc jest dość twardy, a dzięki temu z powodzeniem można poddawać go obróbce jubilerskiej.

Kwarc w historii

Kwarc jest kamieniem, który był znany już w XII wieku p.n.e. Używali go Fenicjanie, przypisując mu działanie magiczne. Uważano, że jest amuletem, który poprawia płodność, chroni przed działaniem złych mocy i przed wrogami na ziemi. Zgodnie z przekazami kamień ten ma tak silne działanie, że może nawet zamieniać wrogów na bliskich przyjaciół. Zgodnie z jedną z legend kwarcu używali starożytni Egipcjanie, Grecy i Rzymianie, by odtruć organizm z toksyn. W Egipcie uważano, że kwarc posiada działanie ezoteryczne i stosowano go też do rozniecania ogni. Ponadto od wieków kwarc miała zastosowanie podczas produkowania ozdób, rzeźb, obiektów kultu religijnego i do produkowania biżuterii. To ostatnie nie zmieniło się do dziś, dzięki szerokiej gamie wzorów i odmian kwarcu.

Właściwości kwarcu różowego

Różowy kwarc to kamień z tej samej rodziny. Posiada różne odmiany barwy różowej – od bardzo intensywnej po blady róż. Jego wzór chemiczny to SiO2 (dwutlenek krzemu).

Kwarce posiadają szklisty połysk i sześcioboczne słupki. Kwarc jest dość twardy, dlatego tak często poddaje się go obróbce jubilerskiej. Wykazuje brak łupliwości i często można w nim znaleźć inkluzje w postaci igieł rutylu. W zakresie pochodzenia kwarc jest zaliczany do grupy pegmatytów. Występuje w takich krajach jak: Madagaskar, Sri Lanka, Kenia, Mozambik, Namibia, Brazylia, USA, Rosja, Kazachstan i inne.

Kwarc różowy i hand made

W ostatnim czasie obserwuje się popularność na biżuterię tworzoną w domu. To sposób na to by nie tylko miło i kreatywnie spędzić czas, ale też móc nosić coś, co samemu się wykonało. Bransoletka z kwarcu to dobra ozdoba na co dzień i z okazji ważnych wyjść i idealny pomysł na prezent dla bliskiej osoby. Jej cena w sklepie nie zawsze pozwala na zakup, dlatego warto samodzielnie zrobić tego typu ozdobę.

Kwarc różowy posiada unikalny blask, co polega na swoistym „wysyłaniu” delikatnej poświaty różowego blasku. Dzięki temu wiele osób uważa, że to kamień w sam raz dla osób zakochanych. Przyjmuje się, że np. noszenie bransoletki z różowego kwarcu pomaga otworzyć się na miłość i stać się bardziej subtelnym. Ponadto, jak głosi przekaz ludowy, kwarc sprawia, że można odczuć i głębiej przeżyć piękno natury, poezji, muzyki, sztuk pięknych itp.

Co ciekawe, kwarc od wieków posiada też zastosowanie w medycynie ludowej. Wskazuje ona, że może dobroczynnie wpływać na organizm w takich sytuacjach jak: kłopoty z jelitami, długa biegunka, problemy starszego wieku, nerwica, stres, pobudzenie, depresja i stany załamania, choroby na tle psychicznym, napięcia seksualne, dolegliwości układu krwionośnego i problemy ze strony nerek. By im przeciwdziałać warto nosić bransoletkę z kwarcem, która dodatkowo stanowi piękną ozdobę.

Jak dbać o kwarc?

Aby kamień szlachetny na długo zachował swój blask ważne jest właściwe dbanie o niego. W przypadku kwarcu dotyczy to konieczności regularnego mycia go pod bieżącą wodą. Ważne też, by chronić go przed długim i silnym działanie promieni słonecznych i wysoką temperaturą. Istotne jest ponadto, by właściwie przechowywać kwarc, ponieważ jest dość kruchy.

Szukając kwarców do produkcji domowej biżuterii warto odwiedzić sklepy internetowe, które na stałe w swojej ofercie posiadają szeroki wybór różnego rodzaju kamieni szlachetnych. Znajdziemy w nich również kwarce. Szczególnie polecanym sklepem jest manzuko.com.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here