Panele słoneczne sprawiają, że energia elektryczna nic nie kosztuje

Słońce jest i zawsze będzie. To może dość odważne stwierdzenie, ale tak naprawdę jest. Przynajmniej z perspektywy ludzkości. Ze względu na stabilność słońca można go wykorzystać do uzyskania energii. Ludzie już dawno nauczyli się to robić, technologię trzeba jednak nadal ulepszać. Jak można zamienić światło w elektryczność płynącą wprost z gniazdka?

Kiedy pojawiły się panele słoneczne

Panele słoneczne zostały wynalezione dość dawno temu. Po raz pierwszy efekt konwersji światła na elektryczność odkrył Alexandre Edmond Becquerel (ojciec słynnego Noblisty Henri Becquerel) w 1842 roku. Stworzenie pierwszych prototypów zajęło prawie sto lat.

W 1948 r. włoski naukowiec Giacomo Luigi Chemichan był w stanie zrobić to, czego teraz używamy i rozwijamy.

10 lat później w 1958 r. technologia została po raz pierwszy przetestowana w kosmosie jako element zasilania amerykańskiego satelity o nazwie Vanguard-1. Satelita został wystrzelony 17 marca.

15 maja tego samego roku montaż fotowoltaiki powtórzono w ZSRR (aparat Sputnik 3).

Używanie paneli słonecznych w kosmosie jest powszechną praktyką

Podobne konstrukcje są nadal stosowane w kosmosie, jako ważne źródło energii. I są używane na Ziemi, aby zapewnić energię dla domów, a nawet całych miast. Montaż fotowoltaiki stosuje się także w cywilnych samochodach elektrycznych, aby zapewnić większą autonomię.

Jak działają panele słoneczne

Warto wyjaśnić, że pojęcie baterii słonecznej nie jest do końca poprawne. Bateria w układzie jest konwencjonalna i to ona pobiera energię z paneli słonecznych, które przekształcają światło słoneczne w energię elektryczną.

Sercem panelu słonecznego są ogniwa fotowoltaiczne. Montażu fotowoltaiki dokonuje się wewnątrz wspólnej ramy.Krzem jest najczęściej używany do tworzenia komórek światłoczułych, ale możliwe jest również użycie innych półprzewodników.

Energia jest wytwarzana w momencie, gdy światło słoneczne uderza w półprzewodnik i ogrzewa go. W rezultacie elektrony są uwalniane wewnątrz półprzewodnika. Pod wpływem pola elektrycznego elektrony zaczynają poruszać się w bardziej uporządkowany sposób, co prowadzi do pojawienia się prądu elektrycznego.

Aby pozyskać energię elektryczną, trzeba podłączyć styki obu stron ogniwa fotowoltaicznego na odbiorniku prądu, by zamknąć obwód.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here