ozonoterapia

Zabiegi polegające na leczeniu ozonem – ozonoterapia, nadal są mało znane i słabo rozpowszechnione w Polsce, na czym niestety wiele tracimy. Skuteczność tej terapii została potwierdzona klinicznie, więc nic dziwnego, że jest coraz częściej praktykowana w wielu krajach na całym świecie.

Z samej nazwy wynika, że ozonoterapia wykorzystuje w swoich zabiegach ozon i różne mieszaniny tlenowo – ozonowe, które mają bezpośredni kontakt ze skórą, krwią lub raną pacjenta. Ozon jest odmianą tlenu i występuje naturalnie w atmosferze, tworząc dobrze nam znaną warstwę ozonową. Gaz ten ma właściwości aseptyczne, utleniające i dezynfekujące, dzięki czemu świetnie zabija szkodliwe bakterie, grzyby i wirusy. Ozon wykorzystywany jest w wielu gałęziach medycyny, na przykład w stomatologii, dermatologii czy ginekologii. Jest znany jako silny środek odkażający. Jego wpływ na organizm ludzki może być szkodliwy, udało się jednak znaleźć sposób na jego bezpieczne wykorzystanie i umiejętne dozowanie w medycynie.

Ozonoterapia najczęściej jest terapią drugorzędną, którą stosuje się, kiedy inne sposoby leczenia zawiodły. Jak wygląda jej przebieg? Jest wiele sposobów na podanie ozonu. Pierwszym z nich jest wprowadzenie gazu do krwi poprzez kroplówkę czy wlew dożylny naozonowanej krwi uprzednio pobranej od pacjenta (autohemotransfuzja). Ozon wprowadza się również do mięśni po podaniu znieczulenia miejscowego. W przypadku potrzeby miejscowego leczenia rany czy kończyny, stosuje się różne opatrunki ozonowe, maści ozonowe czy kąpiele w mieszance tlenowo – ozonowej. Pacjentom podawane są również naozonowane krople do oczu. Innym sposobem podania gazu jest insuflacja – podawanie ozonu do jam ciała.

Zabiegi przebiegają bezboleśnie i nie pojawiają się żadne skutki uboczne.

Głównym celem ozonoterapii jest dotlenienie organizmu, który w dzisiejszym świecie pełnym pyłów, dymów samochodowych, smogu i innych zanieczyszczeń powietrza ma trudności z prawidłowym funkcjonowaniem. W wyniku ozonoterapii, tkanki w organizmie ulegają dotlenieniu i odżywieniu.

Terapia ta zapewnia wiele korzyści, więc jakie są zalety ozonoterapii? Zabiegi z wykorzystaniem ozonu zwiększają odporność i wspomagają walkę z infekcjami atakującymi organizm, najbardziej w sezonie jesienno – zimowym. Polecane są również osobom doświadczającym ciągłego zmęczenia, ponieważ utleniając organizm odzyskujemy siły. Ozonoterapia zmniejsza również ból odczuwany przy różnych chorobach, jak i nieprzyjemne skutki uboczne wynikające z chemioterapii i radioterapii. Również dzięki tym zabiegom rany różnego rodzaju goją się szybciej, a ból od nich promieniujący jest mniej odczuwalny. Ozon stosuje się na rany pooperacyjne, pourazowe i oparzeniowe. Leczy się nim też odleżyny i owrzodzenia. Osoby męczone alergiami sezonowymi czy całorocznymi także kierowane są na zabiegi. U dermatologa możemy dostać skierowanie na ozonoterapię w celu zwalczenia trądziku. Terapia ta zwalcza wszelkie grzybice, choroby bakteryjne i choroby wirusowe.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here