jak wyczyścić srebrny łańcuszek

Srebro o stopie 925 jest znacznie bardziej bezpieczne dla ciała, niż stopy metali takich jak miedź czy mosiądz, trzeba jednak pamiętać, że nie jest chemicznie obojętne. Choć stop ten, jeśli wywołuje alergie, to głównie u osób uczulonych nie tyle srebro, co na jeden z pozostałych składników stopu. Dodatkowo, pod wpływem kontaktu z otoczeniem, na powierzchni srebra zachodzą określone procesy chemiczne. Jak wyczyścić srebrny łańcuszek?

Jak wyczyścić srebrny łańcuszek?

jak wyczyścić srebrny łańcuszekWierzchnia warstwa srebrnej biżuterii wchodzi w reakcje z substancjami znajdującymi się w powietrzu, na skórze w używanych kosmetykach. To dlatego srebrna biżuteria po pewnym czasie zaczyna pokrywać się nierównomierną, czarną powłoką – jest ona efektem reakcji srebra ze związkami siarki znajdującymi się w powietrzu. Jak pozbyć się nieestetycznego czarnego nalotu z ulubionych kolczyków? Jak wyczyścić srebrny łańcuszek, który przeleżał pół roku zapomniany w szufladzie? Można sięgnąć po dostępne w sklepach jubilerskich specjalne chusteczki do czyszczenia srebra, nasączone płynem czyszczącym. Nie jest to jedyne wyjście – w każdym domu znajdą się podstawowe produkty, którymi szybko i ekologicznie usuniemy nalot.

Metody czyszczenia srebrnej biżuterii

Przed przystąpieniem do czyszczenia powinniśmy zabezpieczyć wszystkie kamienie osadzone w przedmiocie, aby nie miały kontaktu z substancjami o charakterze ściernym. Pierwszą i najprostszą metodą jest użycie szorstkiej gąbki i pasty do czyszczenia zębów lub sody oczyszczonej zmieszanej z odrobiną wody. Po wyszorowaniu przedmiotu należy go dokładnie umyć i wysuszyć.Kolejny domowy sposób to umieszczenie biżuterii (bez kamieni!) w garnku wyłożonym folią aluminiową. Następnie należy posypać je sodą oczyszczoną i zalać gorącą wodą. Po około 15 minutach cały osad powinien znajdować się na folii. Nie jest to skomplikowany proces, trzeba jednak pamiętać, że w wyniku kontaktu z powietrzem nalot pojawi się znowu za jakiś czas. Aby wydłużyć ten okres, dobrze jest zmienić sposób przechowywania biżuterii. Wieszanie jej na lustrze czy toaletce nie jest dobrym pomysłem. Zamiast tego powinna być przechowywana w zamkniętej kasetce, najlepiej w woreczkach strunowych.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here