jak odstawić dziecko od piersi

Każda mama wie, że karmienie piersią jest wszystkim, co najlepszego może zaoferować swojemu dziecku. Z czasem nadchodzi jednak czas, kiedy w różnych powodów kobieta decyduje się zakończyć naturalne karmienie. Powody mogą być różne – powrót do pracy, przyjmowanie leków wykluczających możliwość karmienia, kłopoty z utrzymaniem wystarczającej ilości pokarmu lub nawet zmęczenie. Rzadko zdarza się, by to dziecko samoczynnie zdecydowało o zakończeniu karmienia. Niestety zazwyczaj jest to trudny okres i dla dziecka i dla jego mamy. Oczywiste jest więc, że pojawia się wtedy pytanie: jak odstawić dziecko od piersi tak, by odbyło się to najkorzystniej, bez nadmiernego stresu zarówno dla niego, jak i dla mamy?

Jak odstawić dziecko od piersi?

jak odstawić dziecko od piersiPierwszą, podstawową kwestią, którą należy wziąć w tym, temacie pod uwagę, jest wiek dziecka. Naturalne, że odstawienie od piersi będzie wyglądało inaczej w przypadku niemowlęcia, niż w przypadku starszego dziecka. Wydawać się może, że najmniejsze dzieci łatwiej zaakceptują odstawienie. Dzieje się tak dlatego, że w zastępstwie możemy zaoferować im butelkę z mlekiem. Z upływem miesięcy przywiązanie do karmienia wzrasta, a coraz bardziej rozumne dzieci potrzebują wyjaśnienia, dlaczego nie dostaną mleka z piersi. Warto im to tłumaczyć, bo wbrew pozorom, maluchy naprawdę dużo rozumieją. Najlepiej użyć argumentów, które nie będą w dziecku wzbudzały lęku. Zaoferować dużo miłości – przytulenia i całowania. Ważne, by dziecko czuło bliskość mamy, ponieważ karmienie piersią daje mu również poczucie bezpieczeństwa. Nie wolno też dopuścić, by dziecko było głodne – gdy maluch dopomina się o pierś warto zaoferować coś do jedzenia. Można też spróbować odwrócić jego uwagę.

Odstawienie dziecka od piersi

Jakkolwiek, bez względu na to, jaką metodę odstawienia od piersi wybierzemy, pamiętać należy, że mamy tu do czynienia z żywym człowiekiem i zakończenie karmienia powinno odbyć się w sposób łagodny. Każde dziecko reaguje inaczej i rady przydatne u jednej mamy, nie sprawdzą się u drugiej. Nie ma jednego sprawdzonego sposobu jak odstawić dziecko od piersi, ale z biegiem czasu poznamy drogę, którą przejdziemy my i nasze dziecko.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here